Agenda


Mare 1 Mare 2 Mare 3 Mare 4 Dubrava 1 Dubrava 2 Levant Kokpit
9:00-17:00
Working Group Leaders and co-Chairs of the MAR Commission Groundwater Remediation: From Hydrogeologic Site Concepts to Applied Numeric Models Water Resources Management and Engineering Challenges in Karst Aquifers KARSYS, KarstALEA and KarstMOD: applied and innovative methods for the management of karst environment IAH Council meeting
17:00 Registration opening
19:00 Ice break party on the hotel beach

MARE 1 MARE 2 MARE 3 MARE 4 DUBRAVA 1 DUBRAVA 2 LEVANT KOKPIT
9:30-10:30 OPENING CEREMONY



10:30-11:00 COFFEE BREAK IN HALL
11:00-11:30 KEYNOTE BY ALICE AURELI (UNESCO)



11:30-12:00 THEMATIC LECTURE - KARST MAP BY NICO GOLDSCHEIDER



12:00-13:30 LUNCH IN HOTEL RESTAURANT
13:30-14:00 KEYNOTE BY
BOŽIDAR BIONDIĆ







14:00-15:30 TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS

15:30-16:00 COFFEE BREAK IN HALL
16:00-17:00 TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS

17:00-19:00 POSTER SESSIONS IN HALL






COMMISSION ON MANAGING AQUIFER RECHARGE BURDON GROUNDWATER NETWORK FOR INTERNATIONAL DEVELOPMENT
20:00 ECHN EVENT IN HOTEL'S DISCO

MARE 1 MARE 2 MARE 3 MARE 4 DUBRAVA 1 DUBRAVA 2 LEVANT KOKPIT
8:30-9:00 KEYNOTE BY
BARBARA ČENČUR CURK







9:00-9:15 THEMATIC LECTURE - KINDRA BY
MARCO PETITTA







9:15-11:00 TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS

11:00-11:30 COFFEE BREAK IN HALL
11:30-13:00 TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS
EARLY CAREER HYDROGEOLOGIST NETWORK (ECHN) SESSION - SUCCESSFUL PROJECTS: FROM APPLICATION TO MANAGEMENT - TIPS FROM SENIOR'S HYDROGEOLOGIST IN THE GOVERNMENT, INDUSTRY AND ACADEMIA TO EARLY CAREER HYDROGEOLOGISTS
13:00-14:00 LUNCH IN HOTEL RESTAURANT
14:00-14:30 KEYNOTE BY
ANKER LAJER HØJBERG







14:30-14:45 THEMATIC LECTURE - BIRDSALL-DREISS LECTURE BY EDWIN HARVEY






14:45-15:45 TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS

15:45-16:15 COFFEE BREAK IN HALL
16:15-17:00 TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS

17:00-19:00 POSTER SESSIONS IN HALL






COMMISSION ON KARST HYDROGEOLOGY URBAN GROUNDWATER NETWORK
19:00 GENERAL ASSEMBLY







MARE 1 MARE 2 MARE 3 MARE 4 DUBRAVA 1 DUBRAVA 2 LEVANT KOKPIT
8:30-9:00 KEYNOTE BY
NEVEN KREŠIĆ







9:00-9:15 THEMATIC LECTURE - DARLINGE BY
ANNAMARIA NADOR







9:15-11:00 TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS

11:00-11:30 COFFEE BREAK IN HALL
11:30-13:00 TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS

13:00-14:00 LUNCH IN HOTEL RESTAURANT
14:00-14:30 KEYNOTE BY VIVIANA RE
AND
RAQUEL SOUSA







14:30-14:45 THEMATIC LECTURE - TIME SERIES DATA ANALYSIS BY KRISTIJAN POSAVEC






14:45-15:45 TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS

15:45-16:15 COFFEE BREAK IN HALL
16:15-17:00 TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS

17:00-19:00 POSTER SESSIONS IN HALL




MEETING OF ASIAN CHAPTER KINDRA PROJECT TRAINING SESSION (FREE AND OPEN ATTENDANCE) COMMISSION ON GROUNDWATER AND ENERGY GRIPP MEETING
20:00 GALA DINNER

MARE 1 MARE 2 MARE 3 MARE 4 DUBRAVA 1 DUBRAVA 2 LEVANT
8:30-9:00 KEYNOTE BY
ATTILA KOVÁCS






POSTER SESSIONS IN HALL
9:00-10:30 TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS
10:30-11:00 COFFEE BREAK IN HALL
11:00-12:00 TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS TECHNICAL SESSIONS
12:00-13:00 LUNCH IN HOTEL RESTAURANT
13:00-14:00 CLOSING CEREMONY

Other activities

18-24.09.2017.
Pre Congress Excursions
(not included in registration fee)

More info...
27.09.2017.
Mid Congress Excursions
(included in registration fee)

More info...
30.09.2017.
Post congress excursions
(not included in registration fee)

More info...
1. Essential Adriatic
(Dubrovnik – Trogir – Split – Zadar - Zagreb)
5 days – 4 nights
1. Ombla – Robinzon – HE Dubrovnik - Konavle
(by bus; lunch in restaurant)
2. Short Tour of Croatia,
Bosna and Herzegovina and Serbia
8 days – 7 nights
2. Prud – Narona – Baćinska jezera (crossing the border of BiH)
(by bus; lunch in restaurant)
2. Dubrovnik – Blue and Red lakes – Imotski (Opačac spring) - Plitvice lakes – Zagreb - Ljubljana (SLO)
3 days (2 nights)
3. See Capitals
(Sarajevo, Belgrade and Zagreb)
6 days - 5 nights
3. Zaton – Vjetrenica (BiH) – Ston
(by bus; lunch in restaurant)

4. Mljet – Elafiti
(by boat; lunch on island)

5. Arboretum (Trsteno) – Koločep Bay (paleo and recent hydrogeology) – Slano
(by bus; lunch in restaurant)


6. Ston – Pelješac peninsula – Korčula Island
(by bus and boat; lunch in restaurant)